TUVALET TIKANIKLIĞI AÇMA

Evlerimizde en sık şekilde karşılaştığımız can sıkıcı durumlardan bir tanesi de tuvalet tıkanıklığıdır. Sık kullanılan bölümlerden birisi olması sebebiyle tuvaletlerimizdeki giderler kolayca tıkanabilmektedir. Bu tıkanıklığın giderilmesi, tuvalletteki hijyenin sağlanabilmesi ve ileride olşabilecek daha büyük tesisat sorunlarının önüne geçilmesi açısından önemlidir. Düzenli olarak temizliğin yapılmaması sonucunda gider borularında tıkanıklığa bağlı olarak ileri boyutlarda, can sıkıcı taşmalar da yaşanabilmektedir. Gerek kendiniz yapabileceğiniz işlemlerle, gerekse profesyonel hizmet alarak bu tıkanıklıkların önüne geçmek mümkündür. Önerimiz, saatler harcayıp sonuç alamamak yerine, her işte olduğu gibi tıkanıklık açma işleminde de profesyonel bir hizmet almak gerektiğidir. Bu sayede, geri dönüşü olmayan zararlar vermeden, daha düşük maliyetlerle sonuca ulaşabilirsiniz.

Sadece tuvalet giderlerinde değil; lavabolarda, banyo giderlerinde ve yaşadığımız evlerdeki pimaş giderlerinde de tıkanıklıklar oluşabilmektedir. Bu yazıda; tuvaletler neden tıkanır, tuvalet tıkandığında ne yapmak gerekir, kırmadan dökmeden tuvalet tıkanıklığı açılabilir mi? gibi sorulara yanıt veremeye çalışacağız.

Tuvalet Neden Tıkanır?

Burada unutulmaması gereken en önemli konu, tuvaletlerin evin çöp kutusu olmadığı konusudur. Haliyle tuvaletler içerisine; saç, pamuk, kağıt havlu, kürdan, gıda atıkları, toprak, harç, moloz, bez gibi maddelerin atılmaması gerekmektedir. Bu yabancı maddeleri tuvalete atıldığında, kaç kere sifon kullanılmış olunursa olunsun tuvalet giderinde birikecek ve zamanla tıkanmalara neden olacaktır. Bu tıkanmalar ummadığınız anda gerçekleşebileceği gibi, daha ciddi taşmalara ve tuvalet giderlerinin dolmasına sebep olmaktadır.

Örneğin çimento, alçı, tutkal, boya gibi maddelerin gerek tuvalet giderlerine doğrudan dökülmesi gerekse bu maddeleri uygulamak için kullanılan kapların yıkanmasından sonra, kalan suyun tuvalet giderlerine dökülmesi sık yapılan hatalardan sadece birkaçıdır. Çünkü bu saydığımız maddeler, çabuk katılaşan ve tuvalet giderinde kalması halinde hızla tıkanmaya yol açacak maddelerdir.

Bunun yanında tuvalet kağıdı erime özelliği olan bir madde olabilir fakat yoğun miktarlarda tuvalet kağıdının kullanılması, sifon kullanılsa bile giderlerde tıkanmaya sebebiyet verebilmektedir.

Çocuklu evlerde de sıkça karşılaşılan sorunlardan biri yine tuvalet tıkanmalarıdır. Çeşitli oyuncakların, kağıt parçalarının, hatta çocukların erişebildği yerlerde olan herhangi bir maddenin tuvalet giderine atılması yine tuvalet tıkanmalarını oluşturan başlıca sebepler arasında yer alır.

Yine banyo sonrası saç kurutma makinesi kullanımından sonra ortaya çıkan saç dökülmesi sebebiyle, yerden toplanan saçların tuvalet giderlerine atılması tıkanmaya sebebiyet vermektedir. Saçın suda erimemesi ve giderlere yapışması sebebiyle, zamanla biriken saçlar tıkanmaya neden olmaktadır.

Tuvalet Tıkandığında Ne Yapılmalı?

Duruma göre her an karşınıza çıkabilecek tıkanmalara karşı her zaman hazırda olmak önemlidir. Daha büyük hasarlara yol açmama açısından profesyonel bir hizmet almanızı öneriyor olsak da bazı durumlarda kendi yaratacağınız çözümlerle de sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu başlıkta bireysel çözümleri ve profesyonel anlamda sunulacak çözümleri sizlere aktaracağız.

Evde Yapılacak İşlemlerle Tıkanıklık Açma(Bireysel Çözümler)

 • Öncelikle sifona sadece tek sefer basmak gerektiği unutlmamalıdır aksi takdirde taşmalar meydana gelecektir.
 • İlk olarak tuvalet pompası ile tıkanlığın açılması denenebilir. Bu pompayı kullanmadan önce emin olunması gereken, klozet içerisinde su olmasının gerektiğidir. Su, gider içerisinde pompa hareketleri ile birlikte basınç yaratarak tıkanmanın açılmasını sağlayabilir. Tabii ki burada pompanın doğru tutulması önemli bir rol oynamaktadır
 • Pompa olmadığı durumlarda evde hazırlanacak yöntemlerle veya kimyasal açıcılar kullanılarak tıkanlıklıklar giderilebilir. En çok bilinen yöntem, 1 çay bardağı karbonat ve 1 su bardağı kadar sirke’nin 1 litre sıcak su içerisine karıştırılmasıyla birlikte klozete dökülüp 1 saat kadar sifon çekmeden bekletilmesiyle gerçekleştirilen yöntemdir. Tabii ki bu yöntem sert cisimler üzerinde etki göstermeyecek, sadece daha organik cisimler üzerinde etkili olacaktır. Bunun dışında kimyasal gider açıcıların da kullanılması etkili olacaktır. Burada çok dikkat edilmesi gereken konu, bu tip kimyaların sağlığınıza zararı olabileceğinden üzerindeki kullanım talimatlarına kesin bir şekilde uyulması gerektiğidir.
 • Bir diğer yöntem lavabo açma telidir. Bu telin tuvalet giderine yerleştirilmesiyle birlikte, tel saat yönünde yavaşça çevrilir ve böylece tıkanıklıkların önüne geçilebilir. Burada da tel çevrilirken zaman zaman takılmalar yaşayacağından, ara ara saat yönünün tersine çevirmeler yapılarak telin tekrardan rahatça çevrilmesi sağlanabilir.

Kırmadan Tuvalet Tıkanıklığı Açma (Profesyonel Çözümler)

Burada önerilen yöntem, kırmadan ve herhangi bir kimyasal işlem uygulanmadan yapılan robotla tıkanklık açma yöntemidir.

Bu cihazla öncelikle tıkanıklığa sebep olan sorunlar tespit edilir. Ardından tıkanıklığa sebep olan madde sert bir cisimden oluşuyorsa bunun dışarıya çıkarılması sağlanır. Şayet nispeten daha yumuşak bir madde ise robot tarafından parçalanarak giderden geçip gitmesi sağlanır. Bu işlemler tüm tıkanıklık sona erene dek gerçekleştirilir. Yapılan tüm işlemler kamera ile tekrar tekrar kontrol edilir ve hem tıkanlıklığın sona erdiğine hem de cisimlerin tamamen yok edildiğine emin olunur. Gider tam anlamıyla temizlendikten sonra basınçlı su uygulanır ve tuvalet yeniden kullanıma hazır hale getirilir. Bu işlemin maliyeti, klasik yöntemlerle yapılandan çok daha uygundur ve kısa sürede sonuçlanmaktadır. Ayrıca klasik yöntemlerde tıkanıklığı açmak için kimyasal madde kullanılmaktadır ve bu madde kullanıldığında tuvaletin belirli bir süre kullanılmaması gereklidir. Oysa robot tıkanıklık açma cihazı kullanıldığında işlemin ardından tuvalet hemen kullanılabilmektedir.

NASIL YAPIYORUZ?

Su Kaçağı Nedir

Su Kaçaği Nedir

Su kaçakları evimizde oluşabilecek en büyük tesisat problemlerinden bir tanesidir. Herhangi bir şey yapmanıza gerek olmadan zaman içerisinde kendi kendine oluşabilmektedir...

Petek Neden Temizlenmelidir

Petek Neden Temizlenmelidir

Kış aylarında ısınmamızı sağlayan kalorifer petekleri, hayatımızın en önemli aletlerinden bir tanesidir. Asıl adı kalorifer radyatörü olan petekler kullanıldıkça kirlenebilir...

Su Kaçağı Varken Ne Yapmamalısınız

Su Kaçağı Varken Ne Yapmamalısınız

Su kaçakları ev tesisatımıza oldukça büyük bir zarar vermenin yanı sıra komşularımızla da aramızı bozabilir. Bu durumda yapmanız ve yapmamanız gereken şeylere dikkat etmelisiniz...

Petek Temizlemenin Önemi

Su Kaçağında Teknoloji Yardımı

Hiç beklemediğimiz bir anda oluşan su kaçakları, tüm evin huzurunu bir anda bozabilir ve başımızı ağrıtabilir. Oluşan su kaçakları duvarlarda, tavanlarda ve borunun...

Petek Temizlemenin Önemi

Lavabonuzun Tıkanmaması İçin Alabileceğiniz Önlemler

Lavabo tıkanıklıkları günümüzde birçok kişi için en büyük ev problemlerinden birisidir. Lavabo tıkanıklığının birçok sebebi olabileceğinden dolayı oldukça yaygındır.

Petek Temizlemenin Önemi

En Kolay ve Rahat Lavabo Açma Yöntemleri

Her türlü temizlik için kullandığımız lavabolar, zamanla içinde kir biriktirmeye başlar. Biriken kirler zamanla yerleşir ve sertleşir. Bu şekilde zamanla borular tıkanır.

Petek Temizlemenin Önemi

Petek Temizlemenin Önemi

Günümüzde kalorifer petekleri ısınmak için en yaygın aletlerden birisidir. Neredeyse her evde bulabileceğimiz kalorifer petekleri, ısınmak için ilk başvurduğumuz aletlerdir.

Lavabonuz Tıkanırsa Ne Yapmalısınız

Lavabonuz Tıkanırsa Ne Yapmalısınız?

Evlerimizde sıklıkla karşılaştığımız problemlerden birisi lavabo tıkanıklığıdır. Lavabolar kullanıldıkça çeşitli sebeplerden dolayı tıkanabilirler.

Peteğin Hava Alması Neden Zararlıdır

Peteğin Hava Alması Neden Zararlıdır?

Günümüzde ısınmak için kullanılan en yaygın aletlerden birisi kalorifer petekleridir. Neredeyse her evde görebileceğimiz panel petekler, ısınmak için en etkili yöntemlerdendir.

Petekleriniz Oktay Tesisat’la Tertemiz

Petek Suyu Temizleme ile İlgili Aklınıza Takılanlar: Petek Suyu Nasıl Temizlenir?

Petek suyu temizleme konusundaki en önemli unsur mevsim değişimlerinin olduğu dönemlerdir. Petek suyunuzun temizlenmemesi kombilerin ana mekanizmasına zarar verebilir.

İstanbul'da Su Tesisatı Kaçaklarınızı Cihazlarımızla Bulalım!

İstanbul'da su tesisatı kaçak olan yerlerde hızlı bir müdahalede bulunmak gerekmektedir. Cihaz kullanarak kaçak bulan Oktay Tesisat, bu konuda kaçak olan hanelere ekonomik bir çözüm sağlar.

Tıkanıklık Açma-Tuvalet Mutfak Koku Giderme

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tıkanıklık açma konusunda birçok kimyasal ürünün kullanılması ya da sıhhi tesisat işleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Tıkanıklık açma konusunda çok farklı uygulamalar söz konusu olabilir.

Kaçak Bulma - Tıkanıklık Açma

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı nasıl bulunur, kaçak olan bölgeye ulaşmak için neler yapılır gibi çok merak edilen soruların cevaplarını Oktay tesisat vermektedir.Günümüzde en büyük sorunlardan biri olan su kaçağı tespiti su kaçağı konusunda sorun yaşayanları yakından ilgilendirmektedir.

Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

En Etkili Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Günde birkaç defadan fazla kullandığımız tuvaletler, senerlerce geççe gündüz çalışırlar ama bazen öyle anlar olur ki tıkanırlar. İşte bu yazımızda uzman ekiplerimizle edindiğimiz tecrübelerden oluşan tıkanıklık açma yöntemlerini listeleyeceğiz.

Su Kaçağı Tespit ve Tamiri

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespitinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiye göre çok daha ekonomik ve hızlı yöntemler sağlayan cihazlar da gelişti. Uzman kişilerin kullanımıyla nokta atışı su kaçağı tespiti yapmayı mümkün kılan bu cihazlar görüntülü, kızılötesi ve akustik gibi çeşitlere ayrılmakta ve hepsinin kullanım alanı farklılık göstermekte.

Petek Temizleme ve Kombi Basınç Ayarı

Petek Temizliği

Odalarınız arasında sıcaklık farkları oluşuyorsa; artık sizin de peteklerinizi temizleme vaktiniz gelmiş demektir. Öyleyse petek temizlemenin inceliklerine, faydalarına ve petek temizleme yöntemlerine birlikte göz atalım. Bu içeriğimizde petek temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Petek Temizleme ve Kombi Basınç Ayarı

Kombi Basınç Ayarı

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Belirtilen bu basınçta ideal birim 1,5 ila 2 bar arasındadır. Basıncın düşük olması, sıcak su oluşturmada kombinizin performansını etkileyeceğinden, ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı için de olumsuz etki oluşturacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağı olup olmadığını aşağıdaki kontrolleri sağlayarak anlayabilirsiniz;

 • Alt katımızdaki dairenin tavanında beliren, bazen kötü kokulu akıntı ve koyu renkli kabarıklık,
 • Fayansla kaplı alanlardaki fayanslardan bir ya da birkaçının dökülmesi,
 • Derz boşluklarındaki sararma,
 • Parke gibi ahşap yüzeylerin kabarması,
 • Duvarların kabarması ya da nemlenmesi,
 • Evde rutubet oluşması,
 • Evde su kullanımı yapılmadığı halde sayaçtaki rakamların değişmeye devam etmesi,
 • Su faturanızın anlamsız şekilde artması,
 • Kombideki bar ayarının sürekli olarak düşmesi,

Buradaki yöntemler su kaçağının olup olmadığı konusunda size fikir verecektir ancak su kaçağının tam olarak nerede olduğu konusunda mutlaka alanında uzman kişilere başvurulmalıdır.

Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

Gizli su kaçaklarını bulmak konusunda kullanılan gelişmiş cihazlar sayesinde boruların içinde hareket eden ve termal özelliğe sahip kameralar, kimyasal maddelerle yapılan uygulamalar, nem ölçer ve akustik dinleme cihazları ile artık parkeleri kaldırmadan, fayansları ve duvarları kırmak zorunda kalmadan çok kısa süreler içinde tamir etmek mümkündür.

Su Kaçağı Varsa Ne Yapılmalı?

Tespit edilen su kaçağı küçük ölçekli olduğunda hatta çevredeki komşulara rahatsızlık verecek boyuta gelene kadar görmezden gelinebilir. Birçok kişi su kaçağının tamiri sonucunda büyük miktarlarda masraf çıkacağını ve inşaat yüküyle uğraşacağını düşünerek çözüm aramayı erteler. Fakat günümüzde gelişen bölgesel su kaçağı tespiti tespit teknolojileri sayesinde tespit ve tadilat aşaması çok daha zahmetsiz şekilde çözülebilmektedir.

Su kaçağı olduğundan şüphelendiğiniz durumlarda noktasal su kaçağı bulma konusunda deneyimli bir ekiple çalışmak zaman, enerji ve para açısından avantaj sağlayacaktır. Oktay Tesisat ekibi çağrınızı aldıktan sonra 30 dakika içerisinde profesyonel ekip ve ekipmanı ile size ulaşır ve çok kısa süre içerisinde su kaçağı tespitini gerçekleştirir

Pis Su Gideri Neden Tıkanır?

Pis su yani atık su pimaşları, sert cisim, peçete, poşet, temizlik bezleri, rulo peçeteler, atık yağlar, salata taneleri, çay, yemek atıkları, alçı, boya, kum gibi maddeler yüzünden tıkanmaktadır.

adilat yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; alçı, çimento, tuğla vb. cisimlerin tuvalete kaçırılmamasıdır.

Atık su pimaşalarında eğim (meyil) olmazsa pimaş hattı belli bir süre içinde dolar ve tıkanıklığa sebep olur.

Pis Su Gideri Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Teknolojinin de gelişmesi ile robotlu ve kameralı cihazlar ile kırmadan, tadilat yapmadan yerinde müdahaleler ile tıkanıklığı açmak bir faciaya dönüşmeden tıkanıklığı açmak mümkündür.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği yapılması için kombi bağlantıları sökülür ve yıkama ve temizleme işlemi yapacak olan cihazla bağlantısı yapılır.

Bu işlem yapılırken hiçbir petekte sökülmeden tüm petekler teker teker temizlenir. Bu yöntem işlemin daha temiz ve verimli olması için firmamızın uyguladığı bir tekniktir.

İşlem bittikten sonra gerekli testler yapılır ve teslim edilir.

Petek Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken peteğin kaç yıllık olduğudur. Eğer petek eski ise düşük bir basınçta yıkanması gerekmektedir.

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kimyasallar ve antifriz kullanılmamasıdır. Kimyasallar petekleri temizlese de kombi ve peteklere bir süreden sonra zarar vermeye başlar. Buda kombinin sağlıklı çalışmasına engel olur. Oktay tesisat olarak ilaçlı yıkamayı tavsiye etmiyor ve işlemlerimizde de kesinlikle uygulamıyoruz.

Kombi Bay Ayarı Neden Önemlidir?

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Kombi bar ayarı olması gerekenin üzerinde olursa kombi fazla suyu emniyet ventili dediğimiz parça üzerinden dışarı atar, olması gerekenin altında olursa kombi yeteri kadar su almadığı için çalışmaz ve arıza verir. Yüksek su basıncı ise güvenliğinizi açısından tehlike olup düşük basıncında ise ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı istenilen düzeyde olmayacaktır.

Kombi Bar Ayarı Nasıl yapılır?

Kombi barını yükseltmek için kombinin altında dolum muslukları bulunmaktadır. Musluğu saat yönünün tersine çevirerek dolum yapılabilir. Kombi dolumu yapılırken bar saati 2.0’ı geçmemelidir

Kombi Bar Ayarı Neden Değişir ve Kaç Olmalıdır?

Komi barı 1.5-2.0 arasında olmalıdır. Şayet kombi çalıştığında normal bir şekilde yükseliyorsa problem yok demektir. Şayet çok yüksek bir yükselme varsa kombide genleşme arızası var demektir.

Eğer kombiye su doldurduğumuzda kombi çalışmıyorsa ve su basıncı düşüyorsa tesisatta kaçak vardır ya da kombinin Eşenjöründe arıza var demektir. Bu da bar ayarının değişmesine neden olur.

Müşteri Temsilcisi

Oktay Tesisat ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

22:37:50
Görüşmeyi Başlat