Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı nasıl bulunur, kaçak olan bölgeye ulaşmak için neler yapılır gibi çok merak edilen soruların cevaplarını Oktay tesisat vermektedir.

Günümüzde en büyük sorunlardan biri olan su kaçağı tespiti su kaçağı konusunda sorun yaşayanları yakından ilgilendirmektedir. Teknolojik gelişmelerin öncesinde uygulanan ve halen uygulanmaya devam eden eski metotları tarihe karıştırdık. Tesisatlar içerisinde ortaya çıkan ve nereden geldiği bilinmeyen kaçak için son derece gelişmiş cihazlar mevcut. Birkaç yöntemin uygulanabildiği kaçak bulma yöntemleri arasındaki en önemli ortak özellik tamamının kaçak bulunan bölgeyi doğru tespit edebilmesidir. Oldukça maliyetli olan teknik ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilen işlemler tesisat kaçaklarına karşı duyulan önemi ve gerekliliği ortaya çıkarmaktadır.

Su Kaçağı Bulma

Su kaçağı bulma işlemi birbirini takip eden birkaç işlemden sonra gerçekleşmektedir. Genelde su kaçakları çok sinsi olabilmektedir. Bunun anlamı tesisat üzerinde sızıntı yapan suyun yüzeye çıktığı nokta kaçak ile aynı yeri ifade etmemesidir. Tecrübelerimize göre birçok kaçak kendini gösterdiği noktada yer almamaktadır. Çoğu sızıntı duvar ya da yer kaplamalarının içinde bulduğu çatlaklardan yol bularak ilerler. Kimi sızıntılar ile görüldükleri yer arasında çok büyük farklar da olabilmektedir. Bu nedenle kazıp hata yapılma olasılığı her zaman yüksektir. Su kaçağı bulma konusu son derece hassastır. Oktay tesisat olarak son derece yüksek hassasiyete sahip termal cihazlar kullanarak sızıntıyı bulmaktayız. Termal görüntüleme ve bulma cihazları ısıya dayalı olarak görüntüleme yaptığından net olarak kaçağın yerin bulabilmektedir.

Keşif İşlemi ve Çözüm Planlaması

Keşif ve çözüm planlaması işleminin başlaması için bir su kaçağı bulmak gerekiyor. Kimi zaman dış bölgelerden gelen akıntıların veya artezyen sularının kaçaklarla karıştırıldığı görülmüştür. Bu durumlarla karşılaşıldığında suya maruz kalan bölgelerin izolasyon işlemleri yapılmaktadır. Doğru bir izolasyon ile sorunların önüne geçilebilmektedir. Ancak kaçak tespit edildiğinde bir çözüm planı oluşturmak gereklidir. Kaçakların bulunduğu yerlerin zorluk derecelerine göre aksiyon planları oluşturmak gereklidir. Bu konuda uzman ekibimiz gerekli olan tüm işlemleri adımlarıyla ve (gerekli görüldüğünde) farklı çözüm önerilerin de beraberine ekleyerek size sunmaktadır. Hem en doğru ve temiz yöntemi bulmak hem de ekonomik olarak gerekli adımları atmaktayız. Şeffaflık ilkesine bağlı olarak profesyonelce aksiyon almak ilkelerimizden en önemlisidir. Banyo ve mutfak gibi suyun en çok kullanıldığı bölgelerde ve zaman zaman komşu alanları da etkileyen su kaçakları son derece önemli sorunlar beraberinde getirir. Bizim hizmetimiz her türlü sorunu ve zararı ortadan kaldırmaktır. Hedeflediğimiz kırmadan su kaçağı bulma çözümü sadece tamirat işlemlerini içermez, aynı zamanda sosyal olarak bağların sağlam kalması için de sessiz ve kesin çözümleri de üretmekteyiz.

İşlem Adımları ve Teknik Kadro

İşlem adımları konusunda son derece hassas ve konusunda oldukça deneyimli uzman bir kadro ile işlemler gerçekleşmektedir. Birinci önceliğimiz sorunun kaynağını tespit etmektir. İşlem adımlarının başında yer alan bu konu öncesinde aslında bundan da önemli olan iletişim konusu yer alır. Su kaçağı ihbarı alınan ve servis talebi gelen noktaya en acil şekilde uzman kadromuz ve teknik ekipmanlarımız sevk edilmektedir işlemlerin başında keşif yer alır. Keşif işlemi işin büyük çoğunluğunu tamamlamak anlamına gelmez. Kimi zaman sadece kaçak tespiti isteyen müşterilerimiz de mevcut olmuştur. Kameralı kaçak tespit fiyatları üzerinden bir ücretlendirme yaparak işlemimizi tamamlamış oluruz. Ancak kaçak bulunduktan sonra kaçağın giderilmesi, onarım ve teslimat işlemlerini de titizlikle yürütmekteyiz.

Kaçak Bulma Ücretleri Ne Kadar?

Kaçak bulma ücretleri yapılan işlemlere ve üzerinde çalışılan bölgenin işlem zorluklarına göre değişkenlik göstermektedir. Cihazla su kaçağı tespiti için genelde uygulanan standart servis ücretleri yer almasına karşın bazı durumlarda değişebilen ücretler de yer almaktadır. Genelde kısa sürelerde kaçak tespitleri gerçekleşir. Ancak cihazların çalışma prensiplerini zorlayan ve alternatif çözümlerin gerektiği durumlarda ücretlendirmeler değişkenlik gösterecektir.

NASIL YAPIYORUZ?

Petekleriniz Oktay Tesisat’la Tertemiz

Petek Suyu Temizleme ile İlgili Aklınıza Takılanlar: Petek Suyu Nasıl Temizlenir?

Petek suyu temizleme konusundaki en önemli unsur mevsim değişimlerinin olduğu dönemlerdir. Petek suyunuzun temizlenmemesi kombilerin ana mekanizmasına zarar verebilir.

Su Kaçaklarını Cihazlarımızla Buluyoruz

İstanbul'da Su Tesisatı Kaçaklarınızı Cihazlarımızla Bulalım!

İstanbul'da su tesisatı kaçak olan yerlerde hızlı bir müdahalede bulunmak gerekmektedir. Cihaz kullanarak kaçak bulan Oktay Tesisat, bu konuda kaçak olan hanelere ekonomik bir çözüm sağlar.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tıkanıklık açma konusunda birçok kimyasal ürünün kullanılması ya da sıhhi tesisat işleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Tıkanıklık açma konusunda çok farklı uygulamalar söz konusu olabilir.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı nasıl bulunur, kaçak olan bölgeye ulaşmak için neler yapılır gibi çok merak edilen soruların cevaplarını Oktay tesisat vermektedir.Günümüzde en büyük sorunlardan biri olan su kaçağı tespiti su kaçağı konusunda sorun yaşayanları yakından ilgilendirmektedir.

Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

En Etkili Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Günde birkaç defadan fazla kullandığımız tuvaletler, senerlerce geççe gündüz çalışırlar ama bazen öyle anlar olur ki tıkanırlar. İşte bu yazımızda uzman ekiplerimizle edindiğimiz tecrübelerden oluşan tıkanıklık açma yöntemlerini listeleyeceğiz.

Kırmadan Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespitinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiye göre çok daha ekonomik ve hızlı yöntemler sağlayan cihazlar da gelişti. Uzman kişilerin kullanımıyla nokta atışı su kaçağı tespiti yapmayı mümkün kılan bu cihazlar görüntülü, kızılötesi ve akustik gibi çeşitlere ayrılmakta ve hepsinin kullanım alanı farklılık göstermekte.

Kırmadan Robotla Tıkanıklık Açma

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Evlerimizde karşılaştığımız can sıkıcı durumlardan bir tanesi de tuvalet tıkanıklığıdır. Sık kullanılan bölümlerden birisi olduğu için tuvaletlerimizdeki giderler kolayca tıkanabilir. Bu tıkanıklığın giderilmesi, tuvaletteki hijyenin sağlanabilmesi ve ileride oluşabilecek daha büyük tesisat sorunlarının önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Garantili ve Profesyonel Petek Temizleme

Petek Temizliği

Odalarınız arasında sıcaklık farkları oluşuyorsa; artık sizin de peteklerinizi temizleme vaktiniz gelmiş demektir. Öyleyse petek temizlemenin inceliklerine, faydalarına ve petek temizleme yöntemlerine birlikte göz atalım. Bu içeriğimizde petek temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kombi Basınç Ayarı

Kombi Basınç Ayarı

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Belirtilen bu basınçta ideal birim 1,5 ila 2 bar arasındadır. Basıncın düşük olması, sıcak su oluşturmada kombinizin performansını etkileyeceğinden, ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı için de olumsuz etki oluşturacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağı olup olmadığını aşağıdaki kontrolleri sağlayarak anlayabilirsiniz;

  • Alt katımızdaki dairenin tavanında beliren, bazen kötü kokulu akıntı ve koyu renkli kabarıklık,
  • Fayansla kaplı alanlardaki fayanslardan bir ya da birkaçının dökülmesi,
  • Derz boşluklarındaki sararma,
  • Parke gibi ahşap yüzeylerin kabarması,
  • Duvarların kabarması ya da nemlenmesi,
  • Evde rutubet oluşması,
  • Evde su kullanımı yapılmadığı halde sayaçtaki rakamların değişmeye devam etmesi,
  • Su faturanızın anlamsız şekilde artması,
  • Kombideki bar ayarının sürekli olarak düşmesi,

Buradaki yöntemler su kaçağının olup olmadığı konusunda size fikir verecektir ancak su kaçağının tam olarak nerede olduğu konusunda mutlaka alanında uzman kişilere başvurulmalıdır.

Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

Gizli su kaçaklarını bulmak konusunda kullanılan gelişmiş cihazlar sayesinde boruların içinde hareket eden ve termal özelliğe sahip kameralar, kimyasal maddelerle yapılan uygulamalar, nem ölçer ve akustik dinleme cihazları ile artık parkeleri kaldırmadan, fayansları ve duvarları kırmak zorunda kalmadan çok kısa süreler içinde tamir etmek mümkündür.

Su Kaçağı Varsa Ne Yapılmalı?

Tespit edilen su kaçağı küçük ölçekli olduğunda hatta çevredeki komşulara rahatsızlık verecek boyuta gelene kadar görmezden gelinebilir. Birçok kişi su kaçağının tamiri sonucunda büyük miktarlarda masraf çıkacağını ve inşaat yüküyle uğraşacağını düşünerek çözüm aramayı erteler. Fakat günümüzde gelişen bölgesel su kaçağı tespiti tespit teknolojileri sayesinde tespit ve tadilat aşaması çok daha zahmetsiz şekilde çözülebilmektedir.

Su kaçağı olduğundan şüphelendiğiniz durumlarda noktasal su kaçağı bulma konusunda deneyimli bir ekiple çalışmak zaman, enerji ve para açısından avantaj sağlayacaktır. Oktay Tesisat ekibi çağrınızı aldıktan sonra 30 dakika içerisinde profesyonel ekip ve ekipmanı ile size ulaşır ve çok kısa süre içerisinde su kaçağı tespitini gerçekleştirir

Pis Su Gideri Neden Tıkanır?

Pis su yani atık su pimaşları, sert cisim, peçete, poşet, temizlik bezleri, rulo peçeteler, atık yağlar, salata taneleri, çay, yemek atıkları, alçı, boya, kum gibi maddeler yüzünden tıkanmaktadır.

adilat yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; alçı, çimento, tuğla vb. cisimlerin tuvalete kaçırılmamasıdır.

Atık su pimaşalarında eğim (meyil) olmazsa pimaş hattı belli bir süre içinde dolar ve tıkanıklığa sebep olur.

Pis Su Gideri Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Teknolojinin de gelişmesi ile robotlu ve kameralı cihazlar ile kırmadan, tadilat yapmadan yerinde müdahaleler ile tıkanıklığı açmak bir faciaya dönüşmeden tıkanıklığı açmak mümkündür.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği yapılması için kombi bağlantıları sökülür ve yıkama ve temizleme işlemi yapacak olan cihazla bağlantısı yapılır.

Bu işlem yapılırken hiçbir petekte sökülmeden tüm petekler teker teker temizlenir. Bu yöntem işlemin daha temiz ve verimli olması için firmamızın uyguladığı bir tekniktir.

İşlem bittikten sonra gerekli testler yapılır ve teslim edilir.

Petek Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken peteğin kaç yıllık olduğudur. Eğer petek eski ise düşük bir basınçta yıkanması gerekmektedir.

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kimyasallar ve antifriz kullanılmamasıdır. Kimyasallar petekleri temizlese de kombi ve peteklere bir süreden sonra zarar vermeye başlar. Buda kombinin sağlıklı çalışmasına engel olur. Oktay tesisat olarak ilaçlı yıkamayı tavsiye etmiyor ve işlemlerimizde de kesinlikle uygulamıyoruz.

Kombi Bay Ayarı Neden Önemlidir?

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Kombi bar ayarı olması gerekenin üzerinde olursa kombi fazla suyu emniyet ventili dediğimiz parça üzerinden dışarı atar, olması gerekenin altında olursa kombi yeteri kadar su almadığı için çalışmaz ve arıza verir. Yüksek su basıncı ise güvenliğinizi açısından tehlike olup düşük basıncında ise ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı istenilen düzeyde olmayacaktır.

Kombi Bar Ayarı Neden Değişir ve Kaç Olmalıdır?

Komi barı 1.5-2.0 arasında olmalıdır. Şayet kombi çalıştığında normal bir şekilde yükseliyorsa problem yok demektir. Şayet çok yüksek bir yükselme varsa kombide genleşme arızası var demektir.

Eğer kombiye su doldurduğumuzda kombi çalışmıyorsa ve su basıncı düşüyorsa tesisatta kaçak vardır ya da kombinin Eşenjöründe arıza var demektir. Bu da bar ayarının değişmesine neden olur.

Kombi Bar Ayarı Nasıl yapılır?

Kombi barını yükseltmek için kombinin altında dolum muslukları bulunmaktadır. Musluğu saat yönünün tersine çevirerek dolum yapılabilir. Kombi dolumu yapılırken bar saati 2.0’ı geçmemelidir