Petek Suyu Temizleme ile İlgili Aklınıza Takılanlar: Petek Suyu Nasıl Temizlenir?

Petek suyu temizleme konusundaki en önemli unsur mevsim değişimlerinin olduğu dönemlerdir. Petek suyunuzun temizlenmemesi kombilerin ana mekanizmasına zarar verebilir.

İstanbul Avrupa yakası petek temizleme firması Oktay Tesisat dönemsel olarak ihtiyacınız olan hijyeni karşılamaktadır. Birçok ilçeden gelen petek temizleme talepleriniz hızlı bir şekilde tamamlanır. Teknik alt yapımız hız kazandıran çalışmalarla kalıcı memnuniyete odaklanmaktadır.

Petekten Su Gelmesi Neden Olur?

Kalorifer petekleri, ısınmak için kullanılan peteklerdendir ve bir sisteme bağlı olarak döngüsel ısınma sağlayan yapıdadır. Su döngüsü devamlı olarak gerçekleşirken sıcak suyun iç borulardaki aşındırıcı etkisi bazı bölgelerde akıntılar yapabilir. Petekte küçük ve büyük çaplı kırılmalar olduğunda bu duruma daha çok rastlanmaktadır. Basınç değişimlerinden dolayı peteklerde çatlamalar oluşabilir.

Petekten su gelmesi  durumunun yaşanmaması için ani basınç değişikliklerinden uzak kalarak ve bakım yaptırarak çözüm bulabilirsiniz. Kullanımda ve tesisatın kendi yapısındaki kısmen kontrol edilebilirlik nedeniyle Oktay Tesisat başvurusu da yapabilirsiniz.

Petek Suyu Temizleme Nedir?

Petek içerisindeki döngüde devam eden su, aşınma nedeniyle kirlendiği için ısınmada sorunlara neden olur. Kirlenen suyun yeniden temizlenerek peteklerin her yerini ısıtması işleminde peteklerin kendisinin temiz olması da önem taşır.

Peteklerin kendisinin temizlenmesi ve suyun temizlenmesi birbirine bağlı ama farklı durumlardır. Petek temizleme, makine döngüsündeki suyu temizlerken ısınma sorunlarını da çözer. Diplerdeki kitli halde biriken tortular için ayrı bir müdahale gerekecektir. Oktay Tesisat tüm beklentilerinizi kurumsal açıdan destekleyerek teknik profesyonellik çerçevesinde yanıtlar.

İstanbul Anadolu yakası petek temizleme durumu, senede iki kere gerekli müdahaleler olması nedeniyle başvurulması önerilen bir durumdur. Peteklerinizi temizletmeniz genel arızaların engellenmesi için de yönlendirici olabilir.

Peteklerin Eşit Isınması

Peteklerdeki kirli su nasıl temizlenir sorusuna Oktay Tesisat bünyesinde en kalıcı ve uygun çözümlerle yanıt veriyoruz. Peteklerin her bölgesinin eşit ısınması için kireçlenme olmaması gerekir. Yapılan döngüsel işlemlerde kireçli kısımlar temizlenerek suyla beraber her bölgenin eşit ısınması amaçlanmaktadır.

Petekler eşit ısınmadığında faturalarınıza olumsuz yansır. Çünkü boş yere dönen kombi, kalorifer vs. suyun çok harcanması, ortamın ısınmaması anlamına gelir. Peteklere bakım yapılırken suyun tam döngüsünü kesintisiz tamamlaması ve motora zarar vermemesi için en az iki tanesinin açık kalması gerekmektedir. Aksi halde patlamalara neden olabilir. Patlama durumunda epey masraflı yeni bir arıza durumu ortaya çıkacaktır.

Peteklerin İçindeki Pis Su Nasıl Temizlenir?

Peteklerin içindeki pis su nasıl temizlenir sorusuna makine sistemiyle yanıtını vermek mümkündür. Öncelikle uygun yerde konumlanmış peteğe temizleme cihazı takılmaktadır. Öteki odalardaki vanalar kapatılarak temizlenecek olan odanınki açılacaktır.

Petek vanası açılınca döngüsel olarak su akışında temizleme ilaçla sağlanmaktadır. Odalardaki işlemler teker teker gerçekleşmektedir. Odak noktasındaki odada tam ısınma kapasitesinin sağlanabilmesi adına gereken işlemler Oktay Tesisat ile sağlanmaktadır.

Sıvı enjektesi yapılınca basınçlı su ile işlemler tamamlanır. Kireç, pas ve tıkanıklıklar bitene kadar döngü işlem sürdürülmektedir. Bu suyun içeriğinden fark edilebilecektir.

Peteklerdeki su temizliğinin ardından hava alma kısımlarına gelinmektedir. Petek içindeki gereksiz hava, ısınmadaki zorlanmalara neden olabilir. Pasın kalıcı hale gelmemesi için hava alınması gerekmektedir. Yapılan işlemlerin toplamında harcanan süre yarım saat olacaktır. Kalorifer petek sayısı çoksa bu süre daha da artabilecektir.

Peteklerin içindeki su nasıl temizlenir sorusunu kireçlerle ve havayla birlikte düşünmek gerekmektedir. Bu uygulamanın senede bir kere yapılması ve en çok 2 kerede sınırlı kalınması önerilmektedir. İkiden fazla yaptırılan petek temizleme işlemi cihazınıza olumsuz anlamda yansıyabilecektir.

Petek Bakımı ve Kombi Bakımı Aynı mı?

Kombi bakımı ve petek bakımı aynı değildir. Petek bakımı kombiye bağlı sistemlerin temizlenerek sağlıklı ısıtmasını sağlamaktır. Kombinin ana sistemi ise daha karmaşık elektronik bir yazılımı barındırmaktadır. Vana yolları geçişleri, basınç ve elektronik kart, motor bölgesinin özellikleri tümüyle birbirini etkiler. Kombinin yapısında boruların birbirine karışmaması ve doğru basınç ayarı en önemli bölümlerdir. Tesisatın sağlam olmadığı kısımlarda gaz ve su karışımı patlamalara neden olabilir.

Petek Temizleme Fiyatları

Kalorifer petek suyu nasıl temizlenir ve bu ne kadara mal olacaktır sorusu için doğrudan Oktay Tesisat’ a başvuru yapabilirsiniz. Dönemsel olarak genel piyasa durumundan da etkilenen fiyatlarımız ekonomik açıdan zorlanmayacağınız şekilde ayarlanmaktadır. Şu an için güncel olarak 200 TL petek temizleme fiyatı bulunmaktadır.

NASIL YAPIYORUZ?

Su Kaçağı Nedir

Su Kaçaği Nedir

Su kaçakları evimizde oluşabilecek en büyük tesisat problemlerinden bir tanesidir. Herhangi bir şey yapmanıza gerek olmadan zaman içerisinde kendi kendine oluşabilmektedir...

Petek Neden Temizlenmelidir

Petek Neden Temizlenmelidir

Kış aylarında ısınmamızı sağlayan kalorifer petekleri, hayatımızın en önemli aletlerinden bir tanesidir. Asıl adı kalorifer radyatörü olan petekler kullanıldıkça kirlenebilir...

Su Kaçağı Varken Ne Yapmamalısınız

Su Kaçağı Varken Ne Yapmamalısınız

Su kaçakları ev tesisatımıza oldukça büyük bir zarar vermenin yanı sıra komşularımızla da aramızı bozabilir. Bu durumda yapmanız ve yapmamanız gereken şeylere dikkat etmelisiniz...

Petek Temizlemenin Önemi

Su Kaçağında Teknoloji Yardımı

Hiç beklemediğimiz bir anda oluşan su kaçakları, tüm evin huzurunu bir anda bozabilir ve başımızı ağrıtabilir. Oluşan su kaçakları duvarlarda, tavanlarda ve borunun...

Petek Temizlemenin Önemi

Lavabonuzun Tıkanmaması İçin Alabileceğiniz Önlemler

Lavabo tıkanıklıkları günümüzde birçok kişi için en büyük ev problemlerinden birisidir. Lavabo tıkanıklığının birçok sebebi olabileceğinden dolayı oldukça yaygındır.

Petek Temizlemenin Önemi

En Kolay ve Rahat Lavabo Açma Yöntemleri

Her türlü temizlik için kullandığımız lavabolar, zamanla içinde kir biriktirmeye başlar. Biriken kirler zamanla yerleşir ve sertleşir. Bu şekilde zamanla borular tıkanır.

Petek Temizlemenin Önemi

Petek Temizlemenin Önemi

Günümüzde kalorifer petekleri ısınmak için en yaygın aletlerden birisidir. Neredeyse her evde bulabileceğimiz kalorifer petekleri, ısınmak için ilk başvurduğumuz aletlerdir.

Lavabonuz Tıkanırsa Ne Yapmalısınız

Lavabonuz Tıkanırsa Ne Yapmalısınız?

Evlerimizde sıklıkla karşılaştığımız problemlerden birisi lavabo tıkanıklığıdır. Lavabolar kullanıldıkça çeşitli sebeplerden dolayı tıkanabilirler.

Peteğin Hava Alması Neden Zararlıdır

Peteğin Hava Alması Neden Zararlıdır?

Günümüzde ısınmak için kullanılan en yaygın aletlerden birisi kalorifer petekleridir. Neredeyse her evde görebileceğimiz panel petekler, ısınmak için en etkili yöntemlerdendir.

İstanbul'da Su Tesisatı Kaçaklarınızı Cihazlarımızla Bulalım!

İstanbul'da su tesisatı kaçak olan yerlerde hızlı bir müdahalede bulunmak gerekmektedir. Cihaz kullanarak kaçak bulan Oktay Tesisat, bu konuda kaçak olan hanelere ekonomik bir çözüm sağlar.

Tıkanıklık Açma-Tuvalet Mutfak Koku Giderme

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tıkanıklık açma konusunda birçok kimyasal ürünün kullanılması ya da sıhhi tesisat işleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Tıkanıklık açma konusunda çok farklı uygulamalar söz konusu olabilir.

Kaçak Bulma - Tıkanıklık Açma

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı nasıl bulunur, kaçak olan bölgeye ulaşmak için neler yapılır gibi çok merak edilen soruların cevaplarını Oktay tesisat vermektedir.Günümüzde en büyük sorunlardan biri olan su kaçağı tespiti su kaçağı konusunda sorun yaşayanları yakından ilgilendirmektedir.

Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

En Etkili Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Günde birkaç defadan fazla kullandığımız tuvaletler, senerlerce geççe gündüz çalışırlar ama bazen öyle anlar olur ki tıkanırlar. İşte bu yazımızda uzman ekiplerimizle edindiğimiz tecrübelerden oluşan tıkanıklık açma yöntemlerini listeleyeceğiz.

Su Kaçağı Tespit ve Tamiri

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespitinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiye göre çok daha ekonomik ve hızlı yöntemler sağlayan cihazlar da gelişti. Uzman kişilerin kullanımıyla nokta atışı su kaçağı tespiti yapmayı mümkün kılan bu cihazlar görüntülü, kızılötesi ve akustik gibi çeşitlere ayrılmakta ve hepsinin kullanım alanı farklılık göstermekte.

2 Yıl Garantili Tıkanıklık Açma

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Evlerimizde karşılaştığımız can sıkıcı durumlardan bir tanesi de tuvalet tıkanıklığıdır. Sık kullanılan bölümlerden birisi olduğu için tuvaletlerimizdeki giderler kolayca tıkanabilir. Bu tıkanıklığın giderilmesi, tuvaletteki hijyenin sağlanabilmesi ve ileride oluşabilecek daha büyük tesisat sorunlarının önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Petek Temizleme ve Kombi Basınç Ayarı

Petek Temizliği

Odalarınız arasında sıcaklık farkları oluşuyorsa; artık sizin de peteklerinizi temizleme vaktiniz gelmiş demektir. Öyleyse petek temizlemenin inceliklerine, faydalarına ve petek temizleme yöntemlerine birlikte göz atalım. Bu içeriğimizde petek temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Petek Temizleme ve Kombi Basınç Ayarı

Kombi Basınç Ayarı

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Belirtilen bu basınçta ideal birim 1,5 ila 2 bar arasındadır. Basıncın düşük olması, sıcak su oluşturmada kombinizin performansını etkileyeceğinden, ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı için de olumsuz etki oluşturacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağı olup olmadığını aşağıdaki kontrolleri sağlayarak anlayabilirsiniz;

  • Alt katımızdaki dairenin tavanında beliren, bazen kötü kokulu akıntı ve koyu renkli kabarıklık,
  • Fayansla kaplı alanlardaki fayanslardan bir ya da birkaçının dökülmesi,
  • Derz boşluklarındaki sararma,
  • Parke gibi ahşap yüzeylerin kabarması,
  • Duvarların kabarması ya da nemlenmesi,
  • Evde rutubet oluşması,
  • Evde su kullanımı yapılmadığı halde sayaçtaki rakamların değişmeye devam etmesi,
  • Su faturanızın anlamsız şekilde artması,
  • Kombideki bar ayarının sürekli olarak düşmesi,

Buradaki yöntemler su kaçağının olup olmadığı konusunda size fikir verecektir ancak su kaçağının tam olarak nerede olduğu konusunda mutlaka alanında uzman kişilere başvurulmalıdır.

Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

Gizli su kaçaklarını bulmak konusunda kullanılan gelişmiş cihazlar sayesinde boruların içinde hareket eden ve termal özelliğe sahip kameralar, kimyasal maddelerle yapılan uygulamalar, nem ölçer ve akustik dinleme cihazları ile artık parkeleri kaldırmadan, fayansları ve duvarları kırmak zorunda kalmadan çok kısa süreler içinde tamir etmek mümkündür.

Su Kaçağı Varsa Ne Yapılmalı?

Tespit edilen su kaçağı küçük ölçekli olduğunda hatta çevredeki komşulara rahatsızlık verecek boyuta gelene kadar görmezden gelinebilir. Birçok kişi su kaçağının tamiri sonucunda büyük miktarlarda masraf çıkacağını ve inşaat yüküyle uğraşacağını düşünerek çözüm aramayı erteler. Fakat günümüzde gelişen bölgesel su kaçağı tespiti tespit teknolojileri sayesinde tespit ve tadilat aşaması çok daha zahmetsiz şekilde çözülebilmektedir.

Su kaçağı olduğundan şüphelendiğiniz durumlarda noktasal su kaçağı bulma konusunda deneyimli bir ekiple çalışmak zaman, enerji ve para açısından avantaj sağlayacaktır. Oktay Tesisat ekibi çağrınızı aldıktan sonra 30 dakika içerisinde profesyonel ekip ve ekipmanı ile size ulaşır ve çok kısa süre içerisinde su kaçağı tespitini gerçekleştirir

Pis Su Gideri Neden Tıkanır?

Pis su yani atık su pimaşları, sert cisim, peçete, poşet, temizlik bezleri, rulo peçeteler, atık yağlar, salata taneleri, çay, yemek atıkları, alçı, boya, kum gibi maddeler yüzünden tıkanmaktadır.

adilat yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; alçı, çimento, tuğla vb. cisimlerin tuvalete kaçırılmamasıdır.

Atık su pimaşalarında eğim (meyil) olmazsa pimaş hattı belli bir süre içinde dolar ve tıkanıklığa sebep olur.

Pis Su Gideri Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Teknolojinin de gelişmesi ile robotlu ve kameralı cihazlar ile kırmadan, tadilat yapmadan yerinde müdahaleler ile tıkanıklığı açmak bir faciaya dönüşmeden tıkanıklığı açmak mümkündür.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği yapılması için kombi bağlantıları sökülür ve yıkama ve temizleme işlemi yapacak olan cihazla bağlantısı yapılır.

Bu işlem yapılırken hiçbir petekte sökülmeden tüm petekler teker teker temizlenir. Bu yöntem işlemin daha temiz ve verimli olması için firmamızın uyguladığı bir tekniktir.

İşlem bittikten sonra gerekli testler yapılır ve teslim edilir.

Petek Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken peteğin kaç yıllık olduğudur. Eğer petek eski ise düşük bir basınçta yıkanması gerekmektedir.

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kimyasallar ve antifriz kullanılmamasıdır. Kimyasallar petekleri temizlese de kombi ve peteklere bir süreden sonra zarar vermeye başlar. Buda kombinin sağlıklı çalışmasına engel olur. Oktay tesisat olarak ilaçlı yıkamayı tavsiye etmiyor ve işlemlerimizde de kesinlikle uygulamıyoruz.

Kombi Bay Ayarı Neden Önemlidir?

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Kombi bar ayarı olması gerekenin üzerinde olursa kombi fazla suyu emniyet ventili dediğimiz parça üzerinden dışarı atar, olması gerekenin altında olursa kombi yeteri kadar su almadığı için çalışmaz ve arıza verir. Yüksek su basıncı ise güvenliğinizi açısından tehlike olup düşük basıncında ise ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı istenilen düzeyde olmayacaktır.

Kombi Bar Ayarı Nasıl yapılır?

Kombi barını yükseltmek için kombinin altında dolum muslukları bulunmaktadır. Musluğu saat yönünün tersine çevirerek dolum yapılabilir. Kombi dolumu yapılırken bar saati 2.0’ı geçmemelidir

Kombi Bar Ayarı Neden Değişir ve Kaç Olmalıdır?

Komi barı 1.5-2.0 arasında olmalıdır. Şayet kombi çalıştığında normal bir şekilde yükseliyorsa problem yok demektir. Şayet çok yüksek bir yükselme varsa kombide genleşme arızası var demektir.

Eğer kombiye su doldurduğumuzda kombi çalışmıyorsa ve su basıncı düşüyorsa tesisatta kaçak vardır ya da kombinin Eşenjöründe arıza var demektir. Bu da bar ayarının değişmesine neden olur.

Müşteri Temsilcisi

Oktay Tesisat ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

19:53:29
Görüşmeyi Başlat