LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMA

Evlerimizde sıkça karşılaştığımız sorunlardan bir diğeri ise lavabo tıkanıklığıdır. Tuvaletlerimize nazaran daha sık kullandığımız yer olması sebebiyle çeşitli sebeplerden dolayı lavabo tıkanıklığı ile karşı karşıya kalırız. Lavabo tıkanıklıklarının birden fazla sebebi olabilmektedir. Lavabo montajında gerçekleştirilen kötü işçilik, kalitesiz malzeme kullanımı, yemek artıklarının ve kızartma yağı benzeri maddelerinin lavabo içine dökülmesi tıkanıklığı oluşturan sebeblerden bazılarıdır. Diğer sebepler ise;

 • Lavaboda meyve, sebze(sıklıkla patates vb toprakta yetişen ürünler) yıkanırken gideri tıkayabilecek toprak, kum, vb. maddeler
 • Eğimsiz lavabo giderleri
 • Çöküntü yapmış bir lavabo gideri
 • Yapı inşaat halinde iken giderlerin (pimaşların) içerisine harç, çimento ve inşaat atıklarının dökülmesi
 • 90 derece dirseklerin kullanılması

Özellikle gider boruları eğimsiz ise lavabo içerisine dökülen herşey borunun dibine çökerek orda sertleşip zamanla çoğalarak boruyu tamamen çimento dökülmüş gibi kapatacaktır. Dolayısıyla tamamen tıkalı olduğu için çözülen pislik borudan akıp gidemez.

LAVABO TIKANIKLIĞI NASIL AÇILIR

Tıpkı tuvalet tıkanıklıklarında olduğu gibi lavabo tıkanıklıklarında da bazı bireysel yöntemleri deneyebilirsiniz.

Tıkalı lavabo nasıl açılır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Çünkü evde kullanılan lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri ile basit lavabo tıkanıklığı açma çalışmaları yapılabilir. Evde kullanılan lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinin her zaman işe yaramayacağını belirtmek gerekiyor.

Pompa kullanımı, tel kullanımı, sıcak su içerisine sirke ve karbonat eklenerek hazırlanacak karışımın lavaboya dökülmesi veya kimyasal içerikli hazır lavabo açıcılar gibi çeşitli çözümleri deneyebilirsiniz. Ancak lavabo tıkanıklığını açacak bu gibi yöntemler olsa bile, daha uzun süre lavabonuzun verimli ve sorunsuz olarak kullanılması için robot cihazlar kullanan profesyonel bir ekip tercih edilmesi daha hızlı ve uzun ömürlü olacaktır.

Özellikle kimyasal ürünler reaksiyon esnasında ani sıcaklık artışına sebep olur ve yüksek dozda asit ortaya çıkar. Bu yüksek dozda ve ısıca ortaya çıkan asit ve kimyasal buharın sağlığınız ve cildiniz üzerinde çok büyük zararları olabilmektedir. Bunun yanı sıra gider borularını dahi eritebilecek kadar yüksek dozda asit ortaya çıkar.  Bu nedenle, daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına lavabo tıkanıklığı için uzman ekiplerden yardım istemenizi öneririz.

Genelde robot cihazlarla gerçekleştirilen tıkanıklık açma çalışmalarında müşterilerden gelen bazı sorular mevcuttur. Bu ve benzeri detayları kırmadan lavabo tıkanıklığı açma başlığında inceleyeceğiz.

KIRMADAN LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMA

Bu konuda özellikle kullanıcılar tarafından sıkça sorulan sorulara göz atmak önemlidir. Bunlardan en sık karşılaşılan sorular;

Tekrar tıkanma olma olasılığı nedir ve kullanılan robot cihaz veya makine borulara zarar verir mi? Öncelikle tekrar edecek bir tıkanma gerçekleşmemesi adına kameralı cihaz ile kontroller yapılmaktadır. Bu sayede boruların tam açılmış olup olmadığı kesin ve net bir şekilde görülebilmektedir. Cihaz ile açılan giderin oluşan tıkanıklıklarından sonra lavabo borularında herhangi bir sorun olmadığı gözlemlenirse ya da çökme vb. bir durumla karşılaşılmazsa işlem tekrar edilir.

Ne kadar profesyonel işlem yapılırsa yapılsın, kullanıcıların lavabo kullanımına azami dikkat etmesi gerekmektedir. Tıkanmaya sebep olabilecek unsurların tekrar edilmesi halinde yeni tıkanıklıklar meydana gelecek, zamanla giderlerin de dolmasıyla daha büyük problemler ortaya çıkacaktır. Örneğin Yemek yağları zamanla boru içerisine yapışarak borunun akışkanlığını engellemektedir. Boru genişliği daraldığı zaman ise tıkanıklık oluşur ve mutfaktan su geri gelmeye başlar.

Tıkalı olan mutfak giderlerine, kamera ve robotlu sistemler ile müdahale gerçekleştirerek tıkanıklık sorunlarını ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu gibi durumlarda yine robot cihaz ve kamerayla görüntüleme sonucunda boru içerisinde tıkanmaya sebep olan kalıntı veya madde varsa kullanıcılara gösterilir ve kalıcı çözüm için işlemler yapılır.

Bunun yanında tııkanıklığın oluşması kullanıcı hatası ile meydana gelmiş olsa dahi, kötü işçilik ve kalitesiz malzeme kullanımı da tıkanıklığa sebebiyet vermektedir. Boru içerisi kamerayla görüntülendikten sonra eğimsizlik, boru çapı daralması, inşaat çöküntüsü veya diğer sorunlar var ise ustalarımız tarafından sizlere gösterilir ve kalıcı çözümler için yapılması gereken işlemler yine kullanıcıya sunulur.

MUTFAK LAVABOSU NEDEN TIKANIR?

Günlük yaşantımızda en çok kullandığımız mutfak lavabosu, gider tıkanıklığı şikayetlerinin başında yer alır. Genellikle tıkanıklığın sebebi hatalı kullanımdır. İşte o sebepler; 

 • Yağların lavaboya dökülmesi sonrası, yağlar gider borularına yapışır ve zamanla tıkanıklığa sebep olur,
 • Yapı inşaat halindeyken boru içinde inşaat kalıntılarının kalması
 • Yine yapı inşaat halindeyken, gider borularından suyun akışını sağlamak için boruya verilen meyilin yetersiz olması,
 • Zamanla kireçlenmenin meydana gelmeis ve bu kireçlenmenin boru çapını daraltması,

gibi sebepler tıkanıklığa sebep olur.


 

Bunların dışında;

 • Mutfak gider borusunun eğiminin yetersizliğinden dolayı tıkanmış olabilir.
 • Mutfak borusundan  yağlı su gönderildiğinden tıkanmış olabilir.
 • Mutfak borusuna çamaşır veya bulaşık makinesi bağlıysa, bu makinelerden giden su içerisinde yağ ve elbise iplikleri birleşerek dirsek diye tabir edilen dönemeçlerde topaklanma gibi katı birbölüm oluşturabilir.
 • Yan daire ile gideriniz ortak bağlıdır, siz dikkatli kullansanız dahi yan komşunuzun gönderdiği atıklar borunuzda tıkanma yapabilir.
 • Mutfak ana gider borusunun çatıda üzeri açık bırakılmıştır. Çatıdan giren taş veya yağmur suları ile harekete geçen toz ve çamur ana boruda tıkanma yapabilir. Lavabo borusu üzerinde de aynı problemle karşılaşabilirsiniz.
 • Mutfak ana hatlarında yapılan yanlış bağlantılarından kaynaklanabilir.

 

MUTFAK TIKANIKLIĞI AÇMA

Mutfak tıkanıklıklarının önüne geçmenin birden fazla yöntemi vardır. Öncelikle doğru ve kaliteli konumlandırılmış bir tesisat sistemi, oluşabilecek tüm sorunların önüne geçmede ilk adımı oluşturacaktır. Şayet ileri seviyede tıkanıklıklar baş gösterdiyse profesyonel gider açan firmalar ile çalışmak en sağlam ve en uzun ömürlü çözümdür. Bu birinci şart sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken ikinci şey ise lavabo giderinin tıkanmasına sebep olabilecek mutfak artıklarına dikkat etmek için bir lavaboya özel bir süzgeç kullanmaktır. (Lavabo süzgeci sağlık açısından da mutfaklarda kullanılması önerilen bir parçadır.) Küçük ve az gibi görünse de bu artıklar zamanla sertleşerek lavabo giderinin tıkanmasına sebep olur. Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken nokta tıkanıklık oluşması durumunda kimyasal kullanmak yerine basınç uygulamaktır. Çünkü kimyasallar genellikle zaman ve para kaybına neden olur. Dördüncü olarak ise belli dönemlerde lavabonun altından gidere bağlanan boruyu temizlemek veya değiştirmektir. Çünkü bu boru, lavabodan atıkların ilk geçtiği kısımdır ve zamanla daralarak tıkanabilir. Bu parçayı değiştirmek oldukça masrafsız ve basittir. Çoğu zamanda bu iyi bir çözüm olacaktır. Tüm bunlara rağmen problem oluşması engellenemiyor ve sorun devam ediyorsa yapılabilecek en doğru çözüm profesyonel bir yardım almaktır.

NASIL YAPIYORUZ?

Su Kaçağı Nedir

Su Kaçaği Nedir

Su kaçakları evimizde oluşabilecek en büyük tesisat problemlerinden bir tanesidir. Herhangi bir şey yapmanıza gerek olmadan zaman içerisinde kendi kendine oluşabilmektedir...

Petek Neden Temizlenmelidir

Petek Neden Temizlenmelidir

Kış aylarında ısınmamızı sağlayan kalorifer petekleri, hayatımızın en önemli aletlerinden bir tanesidir. Asıl adı kalorifer radyatörü olan petekler kullanıldıkça kirlenebilir...

Su Kaçağı Varken Ne Yapmamalısınız

Su Kaçağı Varken Ne Yapmamalısınız

Su kaçakları ev tesisatımıza oldukça büyük bir zarar vermenin yanı sıra komşularımızla da aramızı bozabilir. Bu durumda yapmanız ve yapmamanız gereken şeylere dikkat etmelisiniz...

Petek Temizlemenin Önemi

Su Kaçağında Teknoloji Yardımı

Hiç beklemediğimiz bir anda oluşan su kaçakları, tüm evin huzurunu bir anda bozabilir ve başımızı ağrıtabilir. Oluşan su kaçakları duvarlarda, tavanlarda ve borunun...

Petek Temizlemenin Önemi

Lavabonuzun Tıkanmaması İçin Alabileceğiniz Önlemler

Lavabo tıkanıklıkları günümüzde birçok kişi için en büyük ev problemlerinden birisidir. Lavabo tıkanıklığının birçok sebebi olabileceğinden dolayı oldukça yaygındır.

Petek Temizlemenin Önemi

En Kolay ve Rahat Lavabo Açma Yöntemleri

Her türlü temizlik için kullandığımız lavabolar, zamanla içinde kir biriktirmeye başlar. Biriken kirler zamanla yerleşir ve sertleşir. Bu şekilde zamanla borular tıkanır.

Petek Temizlemenin Önemi

Petek Temizlemenin Önemi

Günümüzde kalorifer petekleri ısınmak için en yaygın aletlerden birisidir. Neredeyse her evde bulabileceğimiz kalorifer petekleri, ısınmak için ilk başvurduğumuz aletlerdir.

Lavabonuz Tıkanırsa Ne Yapmalısınız

Lavabonuz Tıkanırsa Ne Yapmalısınız?

Evlerimizde sıklıkla karşılaştığımız problemlerden birisi lavabo tıkanıklığıdır. Lavabolar kullanıldıkça çeşitli sebeplerden dolayı tıkanabilirler.

Peteğin Hava Alması Neden Zararlıdır

Peteğin Hava Alması Neden Zararlıdır?

Günümüzde ısınmak için kullanılan en yaygın aletlerden birisi kalorifer petekleridir. Neredeyse her evde görebileceğimiz panel petekler, ısınmak için en etkili yöntemlerdendir.

Petekleriniz Oktay Tesisat’la Tertemiz

Petek Suyu Temizleme ile İlgili Aklınıza Takılanlar: Petek Suyu Nasıl Temizlenir?

Petek suyu temizleme konusundaki en önemli unsur mevsim değişimlerinin olduğu dönemlerdir. Petek suyunuzun temizlenmemesi kombilerin ana mekanizmasına zarar verebilir.

İstanbul'da Su Tesisatı Kaçaklarınızı Cihazlarımızla Bulalım!

İstanbul'da su tesisatı kaçak olan yerlerde hızlı bir müdahalede bulunmak gerekmektedir. Cihaz kullanarak kaçak bulan Oktay Tesisat, bu konuda kaçak olan hanelere ekonomik bir çözüm sağlar.

Tıkanıklık Açma-Tuvalet Mutfak Koku Giderme

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tıkanıklık açma konusunda birçok kimyasal ürünün kullanılması ya da sıhhi tesisat işleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Tıkanıklık açma konusunda çok farklı uygulamalar söz konusu olabilir.

Kaçak Bulma - Tıkanıklık Açma

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağı nasıl bulunur, kaçak olan bölgeye ulaşmak için neler yapılır gibi çok merak edilen soruların cevaplarını Oktay tesisat vermektedir.Günümüzde en büyük sorunlardan biri olan su kaçağı tespiti su kaçağı konusunda sorun yaşayanları yakından ilgilendirmektedir.

Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

En Etkili Klozet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Günde birkaç defadan fazla kullandığımız tuvaletler, senerlerce geççe gündüz çalışırlar ama bazen öyle anlar olur ki tıkanırlar. İşte bu yazımızda uzman ekiplerimizle edindiğimiz tecrübelerden oluşan tıkanıklık açma yöntemlerini listeleyeceğiz.

Su Kaçağı Tespit ve Tamiri

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespitinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiye göre çok daha ekonomik ve hızlı yöntemler sağlayan cihazlar da gelişti. Uzman kişilerin kullanımıyla nokta atışı su kaçağı tespiti yapmayı mümkün kılan bu cihazlar görüntülü, kızılötesi ve akustik gibi çeşitlere ayrılmakta ve hepsinin kullanım alanı farklılık göstermekte.

2 Yıl Garantili Tıkanıklık Açma

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Evlerimizde karşılaştığımız can sıkıcı durumlardan bir tanesi de tuvalet tıkanıklığıdır. Sık kullanılan bölümlerden birisi olduğu için tuvaletlerimizdeki giderler kolayca tıkanabilir. Bu tıkanıklığın giderilmesi, tuvaletteki hijyenin sağlanabilmesi ve ileride oluşabilecek daha büyük tesisat sorunlarının önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Petek Temizleme ve Kombi Basınç Ayarı

Petek Temizliği

Odalarınız arasında sıcaklık farkları oluşuyorsa; artık sizin de peteklerinizi temizleme vaktiniz gelmiş demektir. Öyleyse petek temizlemenin inceliklerine, faydalarına ve petek temizleme yöntemlerine birlikte göz atalım. Bu içeriğimizde petek temizliği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Petek Temizleme ve Kombi Basınç Ayarı

Kombi Basınç Ayarı

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Belirtilen bu basınçta ideal birim 1,5 ila 2 bar arasındadır. Basıncın düşük olması, sıcak su oluşturmada kombinizin performansını etkileyeceğinden, ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı için de olumsuz etki oluşturacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Evde su kaçağı olup olmadığını aşağıdaki kontrolleri sağlayarak anlayabilirsiniz;

 • Alt katımızdaki dairenin tavanında beliren, bazen kötü kokulu akıntı ve koyu renkli kabarıklık,
 • Fayansla kaplı alanlardaki fayanslardan bir ya da birkaçının dökülmesi,
 • Derz boşluklarındaki sararma,
 • Parke gibi ahşap yüzeylerin kabarması,
 • Duvarların kabarması ya da nemlenmesi,
 • Evde rutubet oluşması,
 • Evde su kullanımı yapılmadığı halde sayaçtaki rakamların değişmeye devam etmesi,
 • Su faturanızın anlamsız şekilde artması,
 • Kombideki bar ayarının sürekli olarak düşmesi,

Buradaki yöntemler su kaçağının olup olmadığı konusunda size fikir verecektir ancak su kaçağının tam olarak nerede olduğu konusunda mutlaka alanında uzman kişilere başvurulmalıdır.

Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

Gizli su kaçaklarını bulmak konusunda kullanılan gelişmiş cihazlar sayesinde boruların içinde hareket eden ve termal özelliğe sahip kameralar, kimyasal maddelerle yapılan uygulamalar, nem ölçer ve akustik dinleme cihazları ile artık parkeleri kaldırmadan, fayansları ve duvarları kırmak zorunda kalmadan çok kısa süreler içinde tamir etmek mümkündür.

Su Kaçağı Varsa Ne Yapılmalı?

Tespit edilen su kaçağı küçük ölçekli olduğunda hatta çevredeki komşulara rahatsızlık verecek boyuta gelene kadar görmezden gelinebilir. Birçok kişi su kaçağının tamiri sonucunda büyük miktarlarda masraf çıkacağını ve inşaat yüküyle uğraşacağını düşünerek çözüm aramayı erteler. Fakat günümüzde gelişen bölgesel su kaçağı tespiti tespit teknolojileri sayesinde tespit ve tadilat aşaması çok daha zahmetsiz şekilde çözülebilmektedir.

Su kaçağı olduğundan şüphelendiğiniz durumlarda noktasal su kaçağı bulma konusunda deneyimli bir ekiple çalışmak zaman, enerji ve para açısından avantaj sağlayacaktır. Oktay Tesisat ekibi çağrınızı aldıktan sonra 30 dakika içerisinde profesyonel ekip ve ekipmanı ile size ulaşır ve çok kısa süre içerisinde su kaçağı tespitini gerçekleştirir

Pis Su Gideri Neden Tıkanır?

Pis su yani atık su pimaşları, sert cisim, peçete, poşet, temizlik bezleri, rulo peçeteler, atık yağlar, salata taneleri, çay, yemek atıkları, alçı, boya, kum gibi maddeler yüzünden tıkanmaktadır.

adilat yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; alçı, çimento, tuğla vb. cisimlerin tuvalete kaçırılmamasıdır.

Atık su pimaşalarında eğim (meyil) olmazsa pimaş hattı belli bir süre içinde dolar ve tıkanıklığa sebep olur.

Pis Su Gideri Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Teknolojinin de gelişmesi ile robotlu ve kameralı cihazlar ile kırmadan, tadilat yapmadan yerinde müdahaleler ile tıkanıklığı açmak bir faciaya dönüşmeden tıkanıklığı açmak mümkündür.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği yapılması için kombi bağlantıları sökülür ve yıkama ve temizleme işlemi yapacak olan cihazla bağlantısı yapılır.

Bu işlem yapılırken hiçbir petekte sökülmeden tüm petekler teker teker temizlenir. Bu yöntem işlemin daha temiz ve verimli olması için firmamızın uyguladığı bir tekniktir.

İşlem bittikten sonra gerekli testler yapılır ve teslim edilir.

Petek Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken peteğin kaç yıllık olduğudur. Eğer petek eski ise düşük bir basınçta yıkanması gerekmektedir.

Petek temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kimyasallar ve antifriz kullanılmamasıdır. Kimyasallar petekleri temizlese de kombi ve peteklere bir süreden sonra zarar vermeye başlar. Buda kombinin sağlıklı çalışmasına engel olur. Oktay tesisat olarak ilaçlı yıkamayı tavsiye etmiyor ve işlemlerimizde de kesinlikle uygulamıyoruz.

Kombi Bay Ayarı Neden Önemlidir?

Kombilerde su basıncı “bar” olarak belirtilmektedir. Kombi bar ayarı olması gerekenin üzerinde olursa kombi fazla suyu emniyet ventili dediğimiz parça üzerinden dışarı atar, olması gerekenin altında olursa kombi yeteri kadar su almadığı için çalışmaz ve arıza verir. Yüksek su basıncı ise güvenliğinizi açısından tehlike olup düşük basıncında ise ısınma ve musluktan akan sıcak su performansı istenilen düzeyde olmayacaktır.

Kombi Bar Ayarı Nasıl yapılır?

Kombi barını yükseltmek için kombinin altında dolum muslukları bulunmaktadır. Musluğu saat yönünün tersine çevirerek dolum yapılabilir. Kombi dolumu yapılırken bar saati 2.0’ı geçmemelidir

Kombi Bar Ayarı Neden Değişir ve Kaç Olmalıdır?

Komi barı 1.5-2.0 arasında olmalıdır. Şayet kombi çalıştığında normal bir şekilde yükseliyorsa problem yok demektir. Şayet çok yüksek bir yükselme varsa kombide genleşme arızası var demektir.

Eğer kombiye su doldurduğumuzda kombi çalışmıyorsa ve su basıncı düşüyorsa tesisatta kaçak vardır ya da kombinin Eşenjöründe arıza var demektir. Bu da bar ayarının değişmesine neden olur.

BİZE SORUN

Müşteri Temsilcisi

Oktay Tesisat ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

22:46:09
Görüşmeyi Başlat